Verificarea datelor din dosarul de înscriere și depunerea contestațiilor legate de înscrierea la concursul de admitere nivel liceță, iulie 2022

Verificarea informatiilor introduse de Comisia de admitere la dosarul de inscriere, se face folosind platforma de inscriere a Universitatii Babes-Bolyai, disponibila la adresa admitere2022.ubbcluj.ro. Dupa autentificarea cu succes a candidatului, platforma va afisa dosarele si statusul acestor. Dosarele care au statusul Dosar inscris, au fost procesate si inscrise in Concursul de admitere a Facultatii de Matematica si Informatica, sesiunea iulie 2022.

Dupa selectarea unui dosar cu statusul Dosar inscris, trebuie sa verificati informatiile aferente  dosarului trimis, astfel:

1. Numarul de concurs aferent dosarului trimis. Acest numar poate fi vizualizat in dreptul sectiunii Legitimatie, conform imaginii:

2. Optiunile cu care candidatul a fost inscris in concurs pot fi vizualizate in sectiunea Optiuni in comisie, conform imaginii:

IMPORTANT! Lista optiunilor din sectiunea Optiuni alese poate sa difere de lista optiunilor din sectiunea Optiuni in comisie. La distribuirea locurilor, DOAR LISTA OPTIUNILOR din sectiunea Optiuni in comisie VA FI LUATA IN CONSIDERARE, in ordinea in care optiunile apar in aceasta sectiune.

3. Disciplina din care se va sustine proba scrisa, modul de calcul a mediei de concurs si notele folosite pentru departajare, pot fi vizualizate conform imaginii:

• Proba scrisa se va sustine la disciplina care apare in dreptul sagetii 1: informatica pentru NOTAPROBAINFO, respectiv matematica pentru NOTAPROBAMATE.
  • Pentru criteriile de departajare, s-au introdus: nota obtinuta la disciplina Informatica la bacalaureat (sageata 2), nota obtinuta la disciplina Matematica la bacalaureat (sageata 3), media generala de la bacalaureat (sageata 4) si media generala la disciplina matematica din timpul liceului (sageata 5).

Important!

• Limba in care se va sustine proba scrisa se decide automat in functie de limba primei optiuni din sectiunea Optiuni in comisie.
  • La distribuirea locurilor, pentru criteriile de departajare, se va alege automat nota cea mai mare dintre nota obtinuta la disciplina Informatica si disciplina Matematica la bacalaureat.

Candidatii sunt rugati sa verifice toate informatiile care apar in dosarele trimise Comisiei de admitere a Facultatii de Matematica si Informatica si sa sesizeze orice inadvertente printr-o contestatie. Aceasta se completează accesând următorul link:

IMPORTANT!

1. În perioada de contestatii NU se mai accepta Cereri de modificare optiuni.
  2. Orice sesizare trebuie motivata cu documente justificative:
    • pentru note greșite se va mentiona “Corform diplomei de bac si/sau a foii matricole depuse la dosar”
    • pentru disciplina aleasa la proba scrisa se va menționa “Conform Anexa 3- Fisa candidat depusa la dosar”
    • pentru lista de opțiuni se va menționa “Conform Cererii de modificare optiuni trimisa comisiei in perioada inscrierii” si se va atasa un print-screen cu emailul trimis comisiei. In print screen trebuie sa fie vizibile adresa de email a persoanei care a trimis cererea, adresa de email la care s-a trimis cererea si data si ora  la care s-a trimis cererea de modificare optiuni. Comisia a luat in considerare doar cererile de modificare a optiunilor completate conform modelului, in care apar data si semnatura candidatului, primite in perioada inscrierii.