Studenţii facultăţii noastre au obtinut premiile II şi III la concursul internaţional de programare ECN-Sapientia

Anul acesta a avut loc a doua ediţie a concursului internaţional de programare ECN-Sapientia, organizat de Universitatea Sapientia din Târgu-Mureş. Au participat circa 20 de echipe alcătuite din elevi şi studenţi din Transilvania şi Ungaria. Facultatea noastră a participat cu două echipe la cele trei runde ale concursului, care au avut loc în 31 martie, 28 aprilie şi 26 mai. Componenţa acestora a fost:

• Numele echipei: POS
  • Componenţa: Szilágyi Péter, Pol Cătălin, Alexandra Olteanu
  • Numele echipei: random(1)
  • Componenţa: Takács Andrea, Mihai Moalfă, Tasi Eszter
  • Advisor: conf. Simona Motogna
  • Coach: drd. Pătcaş Csaba

În clasamentul general după cele trei runde, echipa POS s-a clasat pe locul II, iar echipa random(1) pe locul III, ambele echipe rezolvând 13 probleme. Pe primul loc s-a clasat echipa Grupului Şcolar Petru Maior din Reghin, cu 14 probleme rezolvate.