Rezultate remarcabile pentru studenții facultății la Concursul Național Studențesc de Matematică „Traian Lalescu” și la Sesiunea Națională de Comunicări Științifice la Matematică și Informatică, găzduite de Academia Tehnică Militară din București

În perioada 9-11 mai 2024, a avut loc Concursul Național Studențesc de Matematică „Traian Lalescu” și Sesiunea Națională de Comunicări Științifice la Matematică și Informatică, găzduite de  Academia Tehnică Militară „Ferdinand I” din București.

Lotul UBB a fost compus din următorii studenți:

Concursul Traian Lalescu:

• Marian Dumitriu (Informatică, an I)
  • George-Bogdan-Alexandru Lung (Matematica, an II)
  • Andrei Nicoară (Matematică informatică, an I)
  • Claudiu-Gabriel Pop (Matematică informatică, an II)

Sesiunea Națională de Comunicări Științifice:

• Robert Pop (Matematici Avansate, an I)

Rezultatele obținute:

• La Secțiunea A (dedicată specializării Matematică), Claudiu Pop și George Lung au obținut Mențiuni din partea Ministerului Educației.
  • La Secțiunea B (dedicată specializărilor Informatică și Calculatoare), Marian Dumitriu a obținut Mențiune din partea Ministerului Educației.
  • La Secțiunea Matematică a Sesiunii Naționale de Comunicări Științifice, Robert Pop a obținut Premiul II cu prezentarea „Subproiectivitate în categorii exacte” (coordonator prof. dr. Septimiu Crivei).

Studenții facultății noastre au fost pregătiți de Robert Pop.

Felicitări tuturor studenților!