Rezultate meritorii pentru studenţii facultăţii noastre participanţi la concursul ACM pentru Europa de Sud-Est, octombrie 2009

În perioada 15 – 18 octombrie s-a desfăşurat la Bucureşti ediţia din acest an a concursului de programare ACM pentru Europa de Sud-Est. În acest an au participat la competiţie 45 de echipe reprezentând şase ţări.

Facultatea de Matematică şi Informatică a participat cu două echipe. Prima dintre echipele facultăţii, echipa Qwerty, a obţinut un loc în top 10, iar cea de a doua echipă, AncientK, s-a clasat în primele 20 de echipe la regională, performanţa obţinută fiind cea mai bună din 2001 până în prezent.

Echipa Qwerty formată din Razvan Jurca, Andrei Coman şi Andrei Puni s-a clasat pe locul 9, acesta fiind cel mai bun rezultat al facultăţii din ultimii 7 ani, egalând performanţa din 2002. Echipa Qwerty a rezolvat 5 probleme din cele 11 propuse, clasându-se pe locul doi dintre echipele din România.

Echipa AncientK formată din Marius Stroe, Florin Pogocsan şi Vasile Tofan s-a clasat pe locul 16 (locul 5 dintre echipele româneşti), rezolvând 4 probleme şi obţinând cel mai bun rezultat din ultimii 5 ani.

Primele şapte echipe clasate au fost din Ucraina, cea mai bună echipă din România fiind echipa Universităţii Bucureşti, care s-a clasat pe locul 8.