Repartizarea studenților în căminele studențești pentru anul universitar 2024/2025

Cazarea în cămine 27 septembrie 2024 – 29 septembrie 2024

Repartizarea locurilor în căminele studențești s-a făcut conform Regulamentului de Cazare.

Locuri în cămine repartizate Facultății de Matematică și Informatică pentru anul universitar 2024/2025:

• Căminul 1 Hașdeu: 137 locuri pentru fete (5 locuri/cameră, baie/oficiu comun)
  • Căminul 1 Hașdeu: 85 locuri pentru băieți (5 locuri/cameră, baie/oficiu comun)
  • Căminul 16 Hașdeu: 175 locuri pentru băieți (5 locuri/cameră, baie/oficiu comun)
  • Economica I: 63 locuri pentru fete si băieți (3 locuri/camera, baie in camera, oficiu comun)
  • Economica II: 118 locuri pentru fete si băieți (3 locuri/camera, baie in camera, oficiu comun)
  • Căminul 14 Hașdeu:20 locuri pentru fete si băieți (2 locuri/camera, baie/oficiu comun)
  • Căminul 17 Hașdeu:5 locuri pentru fete si băieți (2 locuri/camera, baie/oficiu comun)
  • Căminul A2 Hașdeu:2 locuri pentru fete si băieți (2 locuri/camera, baie/bucătărie in camera)
  • Căminul A3 Hașdeu:2 locuri pentru fete si băieți (2 locuri/camera, baie/bucătărie in camera)
  • Căminul A4 Hașdeu:2 locuri pentru fete si băieți (2 locuri/camera, baie/bucătărie in camera)

Repartizarea finală a locurilor în căminele studențești după soluționarea contestațiilor este afișată în aplicația Academic Info la adresa: https://academicinfo.ubbcluj.ro

Repartizarea locurilor în căminele studențești a fost făcută proporțional pe specializări, limba de predare, an de studiu raportat la numărul studenților/candidaților declarați admiși pe locurile bugetate.

Studenții care au primit loc în cămin se vor prezenta personal, direct la căminul repartizat conform calendarului de mai jos.

Studenții se vor prezenta la căminul la care au fost repartizați, între orele 8:00-16:00, în următoarele zile:

• 27 septembrie: anul 1 licență;
  • 28 septembrie: anii 2, 3 și 4 licență;
  • 29 septembrie: master, doctorat și studenții care nu au reușit să vină în primele 2 zile.

Ȋn vederea fluidizării traficului din interiorul Campusului Hașdeu, Consiliul Studenților vă recomandă următoarele:

Accesul cu mașina în interiorul campusului Hașdeu se va face DOAR după ce studenții se cazează. Accesul auto va fi permis prin prezentarea legitimației de cămin voluntarilor care îi vor întâmpina. Este obligatorie afișarea numărului de telefon pe bordul mașinii, la loc vizibil, în momentul intrării în campus, pentru a putea fi contactat în situații necesare.

Accesul în campus este destinat descărcării bagajelor, iar limita de staționare este de 15 minute. Vă rugăm să respectați indicațiile pentru a avea un flux cât mai controlat și pentru a asigura buna desfășurare a procesului de cazare.

Variante alternative de parcare în proximitatea campusului Hașdeu:

Documente necesare la cazare:

• copie după CI/buletin;
  • poză 3/4;
  • în cazul copiilor ai căror părinți sunt cadre didactice, adeverințe de la locul de muncă al părinților pentru reducerea regiei de cazare;
  • contractul de închiriere (se completează la cazare);
  • plata regiei de cazare;
  • primirea legitimației de cămin;
  • preluarea inventarului camerei pe baza procesului verbal de predare-primire individual și respectiv colectiv.

Important: după perioada de cazare (27 septembrie – 29 septembrie 2024) va avea loc redistribuirea locurilor de cazare rămase libere prin necazarea studenților repartizați în prima etapă pentru anul universitar 2024/2025.

Studenții interesați în obținerea unui loc de cazare rămas disponibil, trebuie să completeze formularul și să încarce o cerere pe adresa care se va publica ulterior, în data de 30 septembrie 2024.

IMPORTANT: La redistribuirea locurilor de cazare se va ține cont doar de cererile trimise pentru redistribuire! Cererile vor fi procesate în ordinea mediilor pe facultate. Studenții care nu și-au ocupat locul de cazare în prima etapă și solicită un loc de cazare la redistribuiri, trebuie să prezinte un document justificativ scanat împreuna cu cererea (un singur fișier) de ce nu s-a prezentat în perioada stabilită. În caz contrar, cererea acestuia la redistribuiri, nu va fi luată în calcul.

Repartizarea pe cămine a locurilor disponibile în această etapă de cazare va fi afișată în data de 1 octombrie 2024, după ora 16,00.

Rezultatele redistribuirilor în căminele studențești pe locurile rămase libere prin necazarea studenților în prima etapa de cazare, vor fi afisate in baza codului UNIC in ACADEMIC INFO in data de 1 octombrie 2024 dupa orele 19,00, iar cazarea se va putea face incepand de miercuri, 2 octombrie 2024, orele 8,00 prin prezentarea direct la caminul repartizat.