Programarea sesiunii, semestrul I, an universitar 2013-2014

Cu privire la planificarea examenelor în sesiunile de examene, vă reamintim prevederile articolului din Regulamentul de organizare şi funcţionare a Facultăţii de Matematica şi Informatică, aprobat în şedinţa Consiliului Facultăţii de Matematică şi Informatică din data de 26 martie 2013:

Evaluarea cunoştinţelor se face prin: examene, colocvii, verificări pe parcurs, proiecte, etc. Pentru fiecare disciplină din sesiunea de examene se vor prevedea două date de examinare, după cum urmează:

• fiecare grupă de studenţi, de comun acord cu cadrul didactic titular de disciplină, propune o dată de examen;
  • cadrul didactic titular de curs fixează o a doua dată de examinare pentru o grupă de studenţi, în aşa fel încât să se asigure pentru fiecare student posibilitatea de participare la examen în oricare din cele două date.

Studentul se va prezenta la examen la data fixată de grupa sa şi numai în caz de forţă majoră (cu acordul cadrului didactic titular de disciplină), la a doua dată fixată de titularul de disciplină. În cazul specializărilor cu mai multe grupe se recomandă cuplarea a două grupe pentru o examinare.

În sesiunea de restanţe se va fixa o dată de examinare pentru fiecare disciplină de către cadrul didactic titular.