Profesorul Bazil PÂRV la 70 de ani

Profesorul Bazil Pârv, profesor emerit al facultății noastre, a aniversat recent frumoasa vârstă de 70 de ani.

Domnul profesorul universitar dr. Bazil Pârv s-a născut la 27 septembrie 1953 în localitatea Petreștii de Jos, județul Cluj. A absolvit Facultatea de Matematică din cadrul Universității Babeș-Bolyai, specializarea Informatică, în anul 1976, iar în 1977 a finalizat cu succes un program de studii avansate în Limbaje Specializate. După absolvire, a lucrat ca programator – prin repartiție ministerială – la Centrul de Calcul al Combinatului Minier Valea Jiului din Petroșani (între 1977 și 1979) și apoi la Centrul de Calcul al Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (din 1979 până în 1990), post ocupat prin concurs.

Începând cu toamna anului 1990, dr. Pârv ocupă succesiv, prin concurs, posturi didactice la Facultatea de Matematică și Informatică, după cum urmează: lector universitar (1990-1993), conferențiar universitar (1993-1998) și profesor universitar (începând cu 1998).

Profesorul Pârv are merite cu totul deosebite la dezvoltarea programelor de studii de licență și master în Informatică de la universitatea noastră, fiind unul dintre promotorii dezvoltării studiilor în limba engleză.  Activitatea sa didactică a fost marcată de introducerea a noi cursuri, între care menționăm: Fundamentele limbajelor de programare, Calcul simbolic, Cercetare matematică asistată de calculator, Ingineria sistemelor software, Programare bazată pe componente, Proiectarea sistemelor software.

Ca recunoaștere a activității sale didactice pe plan național, profesorul Pârv a fost invitat să conducă cursuri și seminarii de nivel master și licență la alte universități din țară: Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași, Universitatea Petru Maior din Târgu Mureș, Universitatea de Nord din Baia Mare și Universitatea 1 Decembrie din Alba Iulia. De asemenea, în semestrul de toamnă din 2005 a fost visiting profesor (în cadrul unui program de schimburi academice) la Department of Computer Science, Wayne State University, Detroit, MI, USA, predând cursurile 3200 Programming Languages și 4110 Introduction to Software Engineering.

În octombrie 1990 obţine titlul de doctor în Matematică, la Universitatea Babeş-Bolyai, sub conducerea profesorului Pál Árpád. Teza, intitulată Metoda medierii cu aplicații în mecanica cerească, finalizează o cercetare interdisciplinară în domeniile Ecuații diferențiale, Informatică și Mecanică cerească. Principala sa contribuție este de natură informatică și se referă la proiectarea și implementarea în premieră națională a unui procesor simbolic de sume Poisson, folosit apoi pentru integrarea semianalitică a ecuațiilor de mișcare ale satelitului artificial al Pământului, folosind metoda medierii. Începând cu 2005, dl. prof. univ. dr. Bazil Pârv este numit, prin ordin al Ministrului Educației Naționale, conducător de doctorat în domeniul Informatică.

Profesorul Pârv a obținut rezultate remarcabile în activitatea de cercetare. În lucrările sale el continuă tematica interdisciplinară începută în timpul studiilor doctorale, folosind modelarea matematică și informatică în aplicații din chimie, inginerie (inclusiv inginerie software), medicină, agronomie și mecanică cerească. A publicat, singur sau în colaborare: 3 capitole de carte în edituri internaționale, 7 cărți și cursuri universitare în edituri românești, 20 de articole în reviste Web of Science, 18 articole în volume ale unor conferințe indexate Web of Science și 55 articole în reviste indexate în alte baze de date internaționale. Impactul și recunoașterea rezultatelor obținute sunt dovedite de cele peste 1300 citări Google Scholar, respectiv peste 200 de citări Web of Science, care au produs valori h-index de 18 (Google Scholar) și 6 (Web of Science). Sub conducerea științifică a domniei sale, au fost finalizate 8 teze de Informatică.

În ceea ce privește contractele de cercetare, profesorul Pârv a coordonat (în calitate de director) un proiect de cercetare finanțat din surse europene și 14 proiecte finanțate din surse naționale. A fost, de asemenea, membru în 17 proiecte de cercetare finanțate din surse naționale. Menționăm, de asemenea, cele 26 de produse informatice complete realizate pentru comunitatea academică.

Între anii 1993-1998 dr. Pârv a fost numit director al Centrului de Calcul al Universității Babeș-Bolyai, iar în perioada 2008-2012 a fost numit șeful Catedrei de Limbaje și Metode de Programare din cadrul facultății noastre. În anul 2012 este ales director al Departamentului de Informatică, pentru perioada 2012-2016. În aceeași perioadă, a fost numit vicepreședinte al comisiei CNATDCU de Informatică, iar între 2016-2017 a deținut funcția de director al Școlii Doctorale de Matematică și Informatică din cadrul facultății noastre.

Prin toate cele de mai sus, profesorul Pârv se manifestă ca o personalitate marcantă a facultății noastre și a întregii comunități academice clujene.