Precizări importante pentru studenţii Facultăţii de Matematică şi Informatică

Studenţii care, în anul universitar precedent (2012-2013), nu au acumulat minim 30 de credite (din materii obligatorii şi opţionale, restante, fără limba străină) vor fi exmatriculaţi.

Studenţii din anul I de studiu care la sfârşitul anului universitar 2012-2013 nu au acumulat 30 de credite la disciplinele de specialitate vor fi exmatriculaţi. Aceştia nu pot solicita reînmatricularea în anul I, dar pot să se prezinte la un nou concurs de admitere şi pot solicita recunoaşterea examenelor promovate.

Locurile disponibile pentru transferul între specializările facultăţii, nivel licenţă, vor fi afişate în data de 13 septembrie 2013 pe site-ul facultăţii. Cererile de transfer între specializările facultăţii se vor depune la secretariat în perioada 16-20 septembrie 2013 între orele 9:00-12:00.

Studenţii exmatriculaţi sau retraşi în urmă cu mai mult de cinci ani de la Facultatea de Matematică şi Informatică, raportat la data solicitării, pot solicita sa fie înmatriculaţi la Facultatea de Matematica şi Informatică, respectând condiţiile Regulamentului privind activitatea profesională a studenţilor (nivel licenţă şi master) din Universitatea Babeş-Bolyai în baza Sistemului european de credite transferabile (ECTS), participând la concursul de admitere din sesiunile iulie sau septembrie 2013. Regulamentul privind activitatea profesionala a studenţilor din UBB este disponibil aici.

Studenţii şcolarizaţi conform Legii 84/1995 (studenţii înmatriculaţi înainte de 2005) şi care au fost exmatriculaţi sau retraşi nu pot fi reînmatriculaţi. Ei pot dobândi calitatea de student în urma unui concurs de admitere cu posibilitatea recunoaşterii creditelor obţinute anterior.

Cererile de transfer în 2 exemplare de la Universităţile din Consorţiu se vor depune la secretariat în perioada 16-20 septembrie 2013, între orele 9:00-12:00. Modelul cererilor va fi afişat ulterior pe pagina web a facultăţii.

Cererile de Reînmatriculare, Prelungire de studii, Întrerupere de studii, Reluarea studiilor se vor depune la secretariat în perioada 16-20 septembrie 2013, între orele 9:00-12:00.

Pentru reînmatricularea la Facultatea de Matematică şi Informatică în anul universitar 2013-2014, în acelaşi an de studiu (anul II sau III de studiu pentru studenţii de la nivel licenţă, ciclul I de studii sau anul II master, ciclul II de studii), studenţii trebuie să depună în perioada 16-20 septembrie 2013, următoarele:

• cererea de reînmatriculare;
  • taxa de reînmatriculare de 200 lei;
  • achitarea eventualelor taxe restante din anii precedenţi;
  • prima rată a taxei de şcolarizare pentru anul universitar 2013-2014.

Precizări

1. În cazul transferului:
    • pentru studenţii care se transferă la alte instituţii taxa de transfer este de 500 lei.
  2. În cazul reînmatriculării:
    • taxa de reînmatriculare: 200 lei;
    • odată cu depunerea cererii de reînmatriculare studenţii vor achita şi eventualul debit restant şi prima tranşă a taxei de şcolarizare;
    • aceste taxe se achită la depunerea cererii de reînmatriculare.
  3. În cazul prelungirii de studii:
    • cererile de prelungire de studii în anul universitar 2013-2014 se vor depune la secretariat ul facultăţii în perioada 16-20 septembrie 2013.
  4. În cazul întreruperii de studii:
    • studentul trebuie să fi urmat cel puţin 2 semestre pentru a-şi putea întrerupe studiile şi să fi acumulat minim 30 credite.
  5. În cazul reluării studiilor:
    • Studenţii care îşi reiau studiile, în cazul celor de la taxă, vor plăti taxa de şcolarizare prevăzută pentru anul universitar în care revin la studii. Pentru anul universitar 2013-2014 taxa de şcolarizare este de 2500 lei pentru specializările de la domeniul Matematică şi 3000 lei pentru specializarea Informatică, domeniul Informatică.

Cerere de reluare a studiilor
Cerere de intrerupere a studiilor
Cerere de promovare a 2 ani intr-un an universitar
Decizie de echivalare a disciplinelor