msg Romania Internships Programs 2021

Career Start – Cloud Native edition

Primăvara aceasta msg România lansează ediția Cloud Native a programului msg Career Start. Studenții pasionați și talentați din cadrul facultăților de informatică, dar nu numai, vor avea șansa să participe exclusiv online, la dezvoltarea și implementarea unei aplicații Cloud Native.

De data aceasta îi aducem sub aceeași umbrelă pe cei mai pasionați studenți din Cluj și Timișoara. Aceștia vor avea ocazia în timp real să dezbată idei, să dobândească cunoștințe noi și să le pună în practică.

msg Career Start – Cloud Native Edition va dura 7 săptămâni, iar programul va fi unul flexibil, part-time.

Noi credem că posibilitățile pe care le vei explora și impactul pe care această experiență îl va avea asupra dezvoltării carierei tale se datorează ideilor și inițiativelor tale. msg România face aceste lucruri posibile. Te așteptăm în echipă! #msgbuilds #msgeducates #joinus

Java Training

În anul 2020 am sărbătorit debutul celei de-a zecea generații de studenți care au absolvit cu succes programul msg Java Training. În fiecare vară, timp de două luni, studenții dobândesc cunoștințe teoretice și practice extinse peste 15 tehnologii și framework-uri Java.

O parte dintre absolvenții acestui program au devenit parte din echipa msg România și chiar traineri și mentori pentru generații viitoare. Prin implicarea lor și propria experiență cu acest program, trainerii facilitează tranziția participanților spre o etapă pregătitoare urmării unei cariere în domeniu.

Perioadă: iulie – august

.NET Training

Prima ediție a programului .NET Training va avea loc în perioada iulie – septembrie. Programul se adresează studenților din ani terminali, care sunt curioși să afle cum se construiește o aplicație funcțională de la 0. Ceea ce face provocarea și mai interesantă este faptul că ulterior, aplicația va fi folosită de către angajații msg România.

Timp de trei luni, participanții vor avea ocazia să se familiarizeze cu tehnologii cutting edge. Programul țintește un format exclusiv practic, orientat spre munca în echipă.