Medalii de aur şi argint pentru echipa facultăţii noastre la 3rd Team Internet Mathematical Olympiad

Echipa facultăţii noastre alcătuită din studenţii Salajan Sidoniu-Sabin, Troanca Diana, Rimovecz Daniel-Tiberiu si Valculescu Adrian-Claudiu au obtinut nu mai putin de doua medalii dintre care una de aur la 3rd Team Internet Mathematical Olympiad, eveniment ce a avut loc pe data de 13 decembrie 2011:

• Medalie de aur, secţiunea Championship;
  • Medalie de argint, secţiunea Blitz.

Echipa noastră a concurat la acest concurs alături de 189 de echipe reprezentând 15 ţări.

În urma rezultatelor studenţilor noştri, Facultatea de Matematică şi Informatică a primit din partea dlui prof. Alexander Domoshnitsky, decanul Facultăţii de Ştiinţe ale Naturii, Universitatea Ariel, Israel, gazda evenimentului, următoarea scrisoare de felicitare:

February 15, 2012

Dear Rector of Babeş-Bolyai University of Cluj-Napoca,

I’d like to congratulate you on the successful participation of the students from your University in the Third Mathematical Team Olympiad – Blitz and Championship Rounds. In this season, students from 15 countries participated in our competition.

Problems of a very high level were proposed.

Students from your University demonstrated the following results:

Blitz:
Salajan Sidoniu-Sabin – Captain, Troanca Diana, Rimovecz Daniel-Tiberiu, Valculescu Adrian-Claudiu – Silver Medal (183 points)

Championship:
Salajan Sidoniu-Sabin – Captain, Troanca Diana, Rimovecz Daniel-Tiberiu, Valculescu Adrian-Claudiu – Gold Medal (168 points)

I hope students of your University will participate in our next season’s competitions. All information can be found on our site: www.i-olymp.net

Best regards,
Prof Alexander Domoshnitsky