Medalii de argint obţinute de reprezentanţii facultăţii noastre la a 8-a ediţie a International Internet Mathematical Olympiad, runda finală

Studenţii noştri au obţinut din nou rezultate extraordinare la o nouă ediţie a International Internet Mathematical Olympiad, runda finală, concurs ce a avut loc pe 15 mai 2012 şi a avut participanţi din 18 ţări.

Micu Tudor-Adrian şi Nechita Mihai au obţinut la proba individuală medalii de argint în cadrul celei de a 8-a ediţii, continuând tradiţia succeselor la acest concurs a reprezentanţilor facultăţii noastre.

În urma rezultatelor studenţilor noştri atât la runda finală din luna mai cât şi la secţiunea Open din luna aprilie, Facultatea de Matematică şi Informatică a primit – pentru a doua oară – din partea dlui prof. Alexander Domoshnitsky, decanul Facultăţii de Ştiinţe ale Naturii, Universitatea Ariel, Israel, gazda evenimentului, o nouă scrisoare de felicitare:

Dear Rector of Babeş-Bolyai University of Cluj-Napoca

I’d like to congratulate you on the successful participation of the students from your University in the Eighth Internet Olympiad (Ariel-Open Round).

In this season, students from 15 countries participated in our competition, where the problems of a very high level were proposed.

In this occasion we want to note that Super-Final Round of this season of competition will be held in Ariel in September 11-13, 2012 and to invite your students:

Micu Tudor-Adrian (Silver Medals in April and May Rounds),
Mihali Vasile (Bronze Medal in April Round),
Nechita Mihai (Silver Medal in May Round)

to take part in it.

All information can be found on our site: www.i-olymp.net

We would be very glad to see your students in Ariel and we hope that students of your University will participate in our next season’s competitions.

Best regards,
Prof Alexander Domoshnitsky