Lansare competitie Bursa Tanarului Cercetator

A fost lansata competitia dedicata Bursei Tanarului Cercetator care are ca scop sustinerea tinerilor absolventi de liceu cu rezultate excelente (premiile I, II, III; medalii de aur, argint, bronz), obtinute la olimpiadele internationale sau in competitii internationale/globale de inovare.

Prin finantarea acestor burse se doreste stimularea tinerilor performanti pentru efectuarea in tara a studiilor universitare si integrarea acestora in grupuri de cercetare performante din universitati sau din laboratoare de cercetare, de drept public din Romania.

Competitia este organizata in cadrul Programului Resurse Umane al Planului National de Cercetare-Dezvoltare-Inovare II (PNCDI II). Pentru aceasta competitie cererile se primesc in regim continuu, pana in data de 01.02.2014. Evaluarea se face in perioada 16-28.02.2014, cu anuntarea rezultatelor in data de 03.03.2014.

Pachetul de informatii este disponibil la: http://uefiscdi.gov.ro/articole/3480/Bursa-Tanarului-Cercetator.html

Persoana de contact UEFISCDI: Gabriela Chiric
Telefon: 021.308.05.63