Finalizare implementare proiect Îmbunătăţirea potenţialului de absorbţie pe piaţa muncii a studenţilor prin stagii de practica de calitate

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, în parteneriat cu Camera de Comerț și Industrie Cluj, a implementat în perioada 18 iulie 2018-19 august 2020 proiectul cu titlul Îmbunătăţirea potenţialului de absorbţie pe piaţa muncii a studenţilor prin stagii de practica de calitate (POCU 109172).

Proiect a fost cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020, Axa prioritară 6 Educație și competențe, Obiectiv specific 6.13 Creșterea numărului absolvenților de învățământ terțiar universitar și nonuniversitar care își găsesc un loc de muncă urmare a accesului la activități de învățare la un potențial loc de muncă / cercetare/ inovare, cu accent pe sectoarele economice cu potențial competitiv identificate conform SNC si domeniile de specializare inteligentă conform SNCDI.

Obiectivul principal al proiectului a fost de a îmbunătăți competențele și aptitudinile profesionale ale studenților care se regăsesc la nivelul educațional de studii de licență, în vederea creșterii capacității acestora de a se încadra cu succes și în mod sustenabil pe piața muncii.

Proiectul a facilitat participarea a 340 de studenți din cadrul Facultății de Matematică și Informatică, a Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor și a Facultății de Business la stagii de practică de calitate. Prin activitățile prevăzute s-a urmărit creșterea şi aprofundarea competențelor dobândite de către studenți în timpul studiilor nivel licență prin efectuarea unor stagii de practică aplicată în cadrul unor societăți comerciale din domeniile de activitate asociate studiilor.

Rezultatele obținute în cadrul proiectului:

• peste 320 de studenți consiliați profesional în vederea tranziției spre piața muncii;
  • 340 de stagii de practică desfășurate în cadrul unor companii din domeniul de activitate aferent specializării studenților;
  • un portal dezvoltat pentru facilitarea găsirii unui loc de practică pentru studenții din cadrul celor 3 facultăți;
  • peste 40 de parteneri din mediul economic selectați pentru desfășurarea stagiilor de practică;
  • 209 studenți premiați în cadrul unui concurs pe teme profesionale in perioada iunie-iulie 2020;
  • 3 echipe premiate in cadrul concursului profesional de tip hackaton, “UBB Hacks for Good”, desfășurat online în perioada 24-26 iulie 2020;
  • 4 ateliere de lucru organizate in perioada mai 2019-iulie 2020 în vederea construirii unei platforme de dialog intre mediul academic si cel socio-economic.

Valoarea totală eligibilă a proiectului a fost 2.203.658,79 lei, din care valoarea eligibilă nerambursabilă din Fondul Social European a fost de 1.873.109,97 lei.

Detalii suplimentare se pot obține de la sediul Universității Babeș-Bolyai, str. M. Kogălniceanu, nr. 1, e-mail: pocu109172@cs.ubbcluj.ro.

Manager proiect
Conf. univ. dr. Grigoreta Cojocar