Felvételi a Matematika és Informatika Karon meghirdetett magiszteri szakokra – 2025
Sz. 1780/18.12.2024
Jóváhagyta a Kari Tanács 2024. december 10-én
Jelen szabályzat a Babeş–Bolyai Tudományegyetem FELVÉTELI SZABÁLYZATÁNAK mellékelte, amely a 2025. júliusi és szeptemberi vizsgaidőszakra vonatkozik.
Javasolt képzési programok*
Fontos megjegyzések
* A meghirdetett magiszteri szakok csak abban az esetben indulnak, ha az első felvételi fordulót követően a bejutott jelentkezőkből összegyűl a minimális hallgatói létszám.
**A felsorolt új szakok csak abban az esetben indulnak, ha bekerülnek a 2025–2026-os egyetemi tanévre meghirdetett szakok/tanulmányi programok jóváhagyására vonatkozó Kormányrendeletbe.
1. Beiratkozási feltételek
- Magiszteri felvételire jelentkezhetnek az alapképzési egyetemi oklevéllel rendelkező végzettek, az alapképzési tanulmányok befejezésének évétől függetlenül.
- A felvételire való jelentkezés feltételei az egyetemi oklevéllel rendelkező végzettek esetén, akik alapképzési tanulmányaikat nem az általuk választandó szakterülethez tartozó szakon vagy a szakterülettel rokon szakokon végezték, valamint a más szakterületről érkező jelentkezők esetén megtalálhatóak a Jelentkezők beiratkozásának adminisztratív menete oldalon.
- A magiszteri képzési programokra történő felvételi esetén szükséges felmutatni egy nyelvvizsga-oklevelet/bizonyítványt, amely egy nemzetközileg használt idegen nyelv ismeretét igazolja. Érvényesek a Babeș–Bolyai Tudományegyetem karai által kibocsátott nyelvvizsga-bizonyítványok és a BBTE által elfogadott oklevelek is, a BBTE alapképzési és magiszteri felvételire vonatkozó szabályzatának 1-es Melléklete szerint. Az ezzel kapcsolatos részletek megtalálhatók a Jelentkezők beiratkozásának adminisztratív menete oldalon.
- Egy jelentkező egyszerre több szakra is beiratkozhat a kari kínálatban szereplő három szakterület javasolt szakjai közül, az Ipari és társadalmi adattudomány szak kivételével, úgy államilag támogatott helyre (amennyiben teljesíti az erre vonatkozó feltételeket), mint tandíjas helyre, de egyidejűleg legtöbb két képzési programra nyerhet felvételt, és kizárólag egy képzési program/szak esetében részesülhet államilag támogatott képzésben. Abban az esetben, ha a jelentkező egyszerre két szakot is szeretne végezni, a beiratkozáskor két dossziét kell leadnia. Az Ipari és társadalmi adattudomány szakra történő beiratkozáskor külön dossziét kell leadni, tandíjmentes és/vagy tandíjas opcióval.
- Egy jelentkező egyetlen tanulmányi program/szak esetén részesülhet állami támogatásban. Ez alól kivételt képeznek a neveléstudományok szakterületen meghirdetett didaktika mesterik, amelyeket a 3693/2024-es számú Rendelet értelmében, akkor is lehet végzeni államilag támogatott helyen, ha a hallgató államilag támogatott helyen végzett egy másik szakon.
- A Kiberbiztonság és a Cloud, hálózati infrastruktúra és nagy teljesítményű számítások mesterképzésre kétféleképpen lehet jelentkezni: országos szinten, ugyanolyan feltételekkel, mint bármely más mesterképzésre a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának képzési kínálatában, illetve az EIT-n keresztül. Az EIT Digital keretében a jelentkezőkre vonatkozó követelmények a Jelentkezők beiratkozásának adminisztratív menete oldalon találhatók.
- A felvételire való beiratkozás lezárulása után nem lehet módosítani a szakokra vonatkozó opciókat.
- A magiszteri felvételi vizsgára az Európai Unió tagállamainak, valamint az Európai Gazdasági Térség és a Svájci Államszövetség államainak polgárai is jelentkezhetnek, a román állampolgárokra érvényes, törvény által előírt feltételek mellett, beleértve a beiskolázási díjakat is. A kiértékelési és rangsorolási eljárás a román állampolgárokra érvényes szempontok alapján történik.
- A Románia területén kívül folytatott tanulmányaik elismerését a tanügyminisztérium hatáskörében működő szakigazgatóság végzi. A versenyre való beiratkozáskor fel kell mutatniuk a külföldön folytatott tanulmányaik elismerésének igazoló okiratát. A jelentkezők tájékoztatása, dokumentumaik ellenőrzése, valamint a külföldi tanulmányok elismerésnek folyamata a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Nemzetközi Kapcsolatok Központjának hatáskörébe tartozik.
- A EU harmadik országbeli jelentkezők is pályázhatnak a Kar által külön meghirdetett helyekre a 6000/15.10.2012 számú Minisztériumi Rendelet és az egyetem szabályozásai alapján. A jelentkezők tájékoztatása, dokumentumaik ellenőrzése, valamint beíratása kizárólag a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Nemzetközi Kapcsolatok Központjának hatáskörébe tartozik.
2. Beiratkozás
A jelentkezők beiratkozása kizárólag online történik a felvételi platformon (https://admitere.ubbcluj.ro). A jelentkezők felelősséggel tartoznak a dokumentumok megfelelő feltöltéséért/továbbításáért. A jelentkezők felelősséget vállalnak a dokumentumok valódiságáért, valamint a digitális/szkennelt és az eredeti dokumentumok tartalmának azonosságáért, amelyeket a jelentkezői dossziéban kell elhelyezni, kézjeggyel ellátott beiratkozási adatlap kíséretében. A beiratkozással kapcsolatos technikai jellegű tudnivalókról a Jelentkezők beiratkozásának adminisztratív menete résznél lehet tájékozódni.
A beiratkozáshoz szükséges szkennelt dokumentumok
-
- beiratkozási típusnyomtatvány, (amely tartalmazza a választandó szakok listáját is) – ezt az online előiratkozásra használt felületen lehet kitölteni, és mindenik oldalon alá kell írni;
- érettségi oklevél és törzskönyvi kivonat (a törzskönyvi kivonattal ellátott érettségi oklevelek esetén), vagy ezekkel egyenértékű oklevél;
- egyetemi/mérnöki oklevél és oklevélmelléklet, vagy ezekkel egyenértékű oklevél (amely esetenként tartalmazza a tanulmányok egyenértékűsítését is);
- születési anyakönyvi kivonat (keresztlevél);
- személyazonossági igazolvány vagy útlevél (adott esetben);
- házassági anyakönyvi kivonat vagy egyéb dokumentumok, amelyek igazolják a névváltoztatást (adott esetben);
- a családorvos által kibocsátott orvosi igazolás, amely 3 hónapnál nem lehet régebbi;
- a Babeș–Bolyai Tudományegyetem által elfogadott nyelvvizsga-bizonyítványok/oklevelek;
- a felvételi díjak befizetését igazoló dokumentumok (beiratkozási díj és iratkezelési díj), és/vagy a beiratkozási díjak alóli felmentést igazoló dokumentum;
- nyilatkozat a romániai állami egyetemi rendszer keretében folytatott magiszteri tanulmányokról (1-es melléklet kitöltve és aláírva);
- érvelésen alapuló portfólió, amely tartalmazza a jelentkező Szakmai önéletrajzát (CV), valamint a Szakmai és tudományos karrier fejlesztési tervét.
3. Kiértékelő vizsga
Érvelésen alapuló portfólió elkészítése (SIKERES/SIKERTELEN minősítéssel): a jelentkezőnek az online felületre fel kell töltenie egy szakmai önéletrajzot is (Curriculum Vitae, maximum 2 oldal), valamint a szakmai és tudományos karrier fejlesztési tervét (az opciókat tartalmazó listán megjelölt legelső szak alapján), Matematika vagy Informatika szakirány esetében egyaránt (maximum 2 oldal). A portfóliót az opciókat tartalmazó listán megjelölt első szak nyelvén kell megírni.
Szakvizsga azon jelentkezők esetén, akik tanulmányaikat nem a választott szakokkal rokon szakokon végezték. A Neveléstudományok szakterületen meghirdetett didaktika mesterik esetén nem lehet szakvizsgát tenni.
4. A kiértékelő vizsgán sikeresen szereplő jelentkezők elosztásának kritériumai
- a tudományterületről vagy a rokon tudományterületekről érkező jelentkezők esetében a felvételi jegyek átlaga a következőkből tevődik össze:
- 75% – az elvégzett alapképzési évek tanulmányi átlaga;
- 25% – a záróvizsga jegyeinek átlaga.
- a többi jelentkező esetében: A felvételi jegyet a szakvizsga jegye képezi.
5. Azonos felvételi átlag esetén a helyek elosztásánál a következő kritériumok érvényesülnek:
az elvégzett alapképzési évek tanulmányi átlaga, valamint az utolsó tanév tanulmányi átlaga.
6. A helyek elosztása
- A magiszteri képzési programokra a Matematika és Informatika Kar három szakirányára (matematika, informatika és neveléstudományok) és négy tagozatára (román, angol, magyar és német) lehet jelentkezni. A tandíjmentes és tandíjas helyek kiutalása a meghirdetett szakok szerint történit, ez alól kivétel a magyar tagozat mateamtika és informatika szakterülete, ahol a helyek kiutalása globálisan, szakirányonként történik. Beiratkozáskor a jelentkezők bármelyik szakirányon meghirdetett szak közül akárhány szakot választhatnak. Ez alól kivételt képez az Ipari és társadalmi adattudomány szak, amely esetén külön helyeket utalnak ki, és amelyhez külön felvételi dosszié szükséges.
- A Kar magiszteri képzési programjaira felvételt nyernek azok a jelentkezők, akik a legalább 6-os felvételi átlagjegyük csökkenő sorrendjében és a beiratkozáskor megjelölt opciók prioritását figyelembe véve, bekerülnek az egyes szakterületek és tagozatok számára kiosztott keretlétszámba, ez alól kivételt képez a magyar tagozat, ahol a helyek kiutalása szakirányonként történik. A magyar tagozat esetén a tandíjmentes és tandíjas helyre bejutott jelentkezők névsorának a felvételi átlagok csökkenő sorrendjében történő összeállítását követően a jelentkezőket szakok szerint osztják el. Jelen Szabályzatnak megfelelően csak azok a magiszteri szakok indulhatnak, amelyek esetében összegyűl a Kari Tanács által jóváhagyott szükséges minimális hallgatói létszám.
7. A helyek visszaigazolása
- A helyek visszaigazolása három fordulóban történik:
- I. forduló: a jelentkezők szakok szerinti elosztását tartalmazó névsor kifüggesztése után;
- II. forduló: az első fordulóban visszaigazolatlan helyek újraosztása után;
- III. forduló: a második fordulóban visszaigazolatlan helyek újraosztása után.
- A helyek visszaigazolásával kapcsolatos részleteket a Helyek visszaigazolására vonatkozó tudnivalók oldalon lehet elérni.
8. A tandíjmentes helyek elfoglalása
Az állami költségvetésből támogatott helyre bejutott hallgatók állami támogatást (tanulmányi támogatás) kaphatnak kizárólag a normál tanulmányi időszak alatt, azon szakon, amelyre bejutottak. Az állami felsőoktatási intézmények korábbi években beiratkozott, állami támogatással végzett magiszteri hallgatói, sikeres felvételi esetén állami költségvetési támogatásban részesülhetnek. Ez a támogatás csak a normál tanulmányi időszakra vehető igénybe (az új szak tanulmányi éveinek számából le kell vonni az előző szakon államilag támogatott évek számát). Ez a szabályozás a kiesett vagy a tanulmányaikat megszakító hallgatókra is érvényes, a legelső tanulmányi év kivételével (amely tandíjas rendszerben zajlik). A normál tanulmányi ciklus állami költségvetésből történő finanszírozása azt jelenti, hogy valamennyi tanulmányi évet tandíjmentes rendszerben lehet folytatni, egyetlen alkalommal. Bármilyen egyéb helyzetben – a speciális esetek kivételével –, a tanulmányi év tandíjas rendszerben zajlik.
9. Beiratkozási díjak
A felvételi díj összegét a beiratkozási és az iratkezelési díj együttese képezi. A díjak alóli felmentés csak a beiratkozáskor a jelentkező által bemutatott igazoló dokumentumok alapján lehetséges, a 40/18.03.2024-es számú Szenátusi Határozattal kiegészített és újraközölt, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem alapképzési és mesterképzési programjainak felvételi Szabályzatához tartozó 2-es számú Mellékletnek megfelelően. Az adatfeldolgozási díj – 50 lej, a beiratkozási díj – 250 lej.
Visszalépés esetén nem lehet visszaigényelni az adatfeldolgozási/iratkezelési és a beiratkozási díjat. A díjakat kizárólag az online felvételi platformon keresztül lehet befizetni: https://admitere.ubbcluj.ro.
10. A Felvételi Bizottságnak jogában áll jelen felvételi szabályzat módosítása a felvételi időszak kezdetéig kiadott tanügyminiszteri rendeletek vagy egyetemi szabályozások függvényében.
Levelezési cím: master.cs@ubbcluj.ro
DÉKÁN
Dr. Marcel-Adrian Șerban egyetemi docens