Echipa Sensera formată din studenții facultății noastre în finala competiției Innovation Labs 2024

Echipa Sensera formată din studenții facultății noastre ai specializărilor Matematica Informatică engleză și Inteligență Artificială: Deaconu Mihai, Bocra Răzvan, Boroica Marius, Brad Beniamin, toti studenți în anul 1, s-a calificat în finala competiției Innovation Labs din acest an.

Membrii echipei Sensera au propus o soluție fundamentata pe gamificarea reabilitării și utilizarea Mirror Therapy prin spatial computing. Aceștia dezvolta o aplicație pentru Apple Vision Pro și (ulterior) pentru alte device-uri de realitate virtuală, concepută pentru a ajuta pacienții cu paralizie facială și alte afecțiuni neurologice să se recupereze mai rapid și într-un mod mai plăcut. Prin intermediul aplicației, utilizatorii vor putea să completeze sarcini și jocuri imersive folosindu-și doar expresiile faciale/eye tracking/mișcările corpului, imitând exercițiile efectuate în terapie. În ceea ce privește Mirror Therapy, soluția permite recrearea feței și accentuare expresiilor faciale în timp real, creierul pacienților fiind stimulat și ajutând astfel la consolidarea căilor neuronale și îmbunătățirea funcției motorii.

Mult succes în finala competiției care va avea loc pe data de 28 mai la București!