Dr. Florin Belgun, Institutul de Matematica „Simion Stoilow” al Academiei Romane: Curbe proiective in geometrie conforma

Marti, 10 iulie 2018, intre orele 11-12 in sala „e” din cladirea Mathematica va avea loc conferinta invitata cu titlul

Curbe proiective in geometrie conforma

sustinuta de dr. Florin Belgun, de la Institutul de Matematica „Simion Stoilow” al Academiei Romane (IMAR).

Abstract: Orice curba intr-un spatiu Riemannian are o lungime de arc indusa, iar pentru o curba inchisa intr-o varietate Riemanniana compacta, lungimea ei totala ia valori intr-o semidreapta marginita inferior de lungimea geodezicei minimizante in clasa de omotopie. Intr-o varietate conforma (de dimensiune cel putin 3), o curba imersata are o structura proiectiva locala indusa, deci exista o aplicatie de la curbele inchise intr-o varietate conforma compacta, dintr-o anumita clasa de omotopie, la multimea claselor de echivalenta de structuri proiective pe cerc (un spatiu non-Hausdorff, de dimensiune 1 pe portiuni). Imaginea acestei aplicatii este, in general, necunoscuta. In cazul sferei (cu structura conforma standard), aratam ca exista un „minimum”, si ca acesta este atins de geodezicele conforme ale sferei (cercurile).