CO2 Angels a câștigat Hackathon-ul CASSINI în România cu o soluție inovatoare de monitorizare a proiectelor de carbon

Echipa CO2 Angels, care are în componență 3 studenți ai Facultății de Matematică și Informatică din cadrul Universității Babeș-Bolyai, a câștigat ediția a 7-a a Hackathon-ului CASSINI în România! Aceștia au dezvoltat o platformă revoluționară, bazată pe tehnologia blockchain, care aduce un nivel sporit de transparență și monitorizare în timp real pentru proiectele de carbon.

Prin utilizarea inteligenței artificiale și a datelor satelitare, soluția CO2 Angels permite monitorizarea eficientă a proiectelor de carbon, reducând frauda și asigurând o calitate superioară a creditelor de carbon. Inovația lor are potențialul de a transforma piața creditelor de carbon, contribuind la un mediu mai sustenabil și la un viitor mai verde.

Componenta echipei:

•   David Șeu: UBB Facultatea de Matematică și Informatică – Informatică Engleză – anul 3
  •   Erik Maidik: UBB Facultatea de Matematică și Informatică – Informatică Engleză – anul 3
  •   Rareș Dan Tiago Goia: UBB Facultatea de Matematică și Informatică – Informatică Engleză – anul 3
  •   Miruna Maidik: UBB FSPAC, Master PR&Advertising Engleză – anul 1

Echipa CO2 Angels a reprezentat România la Hackathon-ul CASSINI, demonstrând creativitate și abilități tehnice remarcabile.

Pentru mai multe detalii despre proiectul lor și pentru a-i urmări în continuare, vizitați website-ul lor co2angels.com și pagina de Instagram: https://www.instagram.com/co2.angels/.

Daca aveți cunoștințe despre tehnologia blockchain sau sunteți interesați să contribuiți la acest proiect innovator, echipa CO2 Angels caută specialiști pentru a-și extinde platforma și a transforma viziunea lor într-o soluție globală. Contactați-i pentru a vă alătura efortului lor spre un viitor mai sustenabil!