Bogdan Suceavă (California State University, Fullerton): Relații între cantități geometrice intrinseci și extrinseci

Vineri, 24 mai 2024, ora 10, va invitam sa participati la prelegerea invitata cu titlul:

Relații între cantități geometrice intrinseci și extrinseci

sustinuta de catre Bogdan Suceavă (California State University, Fullerton)

Sumar: Într-o lucrare despre geometria subvarietăților minimale scrisă în 1968, Shiing-Shen Chern a propus problema identificării mai multor relații între invarianții de curbură intrinseci și extrinseci ai subvarietăților în diferite spații ambiente. După 1993, când Bang-Yen Chen a introdus primul dintre invarianții săi de curbură, și anume scal – inf(sec), s-a lucrat mult pentru a explora această direcție de cercetare, care reprezintă și azi un teritoriu fertil de investigație. Vom analiza unele dintre aceste rezultate obținute în ultimele trei decenii și vom prezenta noi relații între invarianții de curbură intrinseci și extrinseci.

Prelegerea va avea loc la cladirea Mathematica, sala pi.