„Lasă-ţi amprenta pe imaginea facultăţii” – Concurs pentru studenţii de la nivel licenţă

Facultatea de Matematică şi Informatică organizează pentru studenţii facultăţii de la nivel licenţă (anii I-III) un concurs de creativitate şi design prin intermediul căruia aceştia pot propune concepte grafice de identitate vizuală a Facultăţii de Matematică şi Informatică: logo, favicon, şabloane pentru flyere, insigne, etc.

Dintre proiectele ce îndeplinesc standardele de calitate cerute de comisia de evaluare vor fi selectate maxim trei, pentru care autorii lor vor fi recompensaţi cu nota 10 la alegere la una dintre următoarele discipline din planul de învăţământ:

• Prelucrarea imaginilor
  • Proiectare web şi optimizare
  • Controlul traficului web
  • Aplicaţii multimedia peste web
  • Comunicaţii audio-video în reţele de mare viteză
  • Interacţiunea om-calculator
  • Realitate virtuală

Comisia de evaluare (care va stabili câştigătorii) va fi alcătuită din titularii disciplinelor mai sus amintite.

Portofoliile de concurs vor fi trimise sub forma unei arhive zip, obligatoriu de pe adresa studentului de la facultate pe adresa webmaster@cs.ubbcluj.ro până la data de 15 martie 2013 inclusiv. Portofoliile trimise pot fi folosite de către facultate în realizarea de materiale promoţionale on-line, pliante, site-ul facultăţii, etc, prin trimiterea materialelor prin e-mail şi participarea la concurs studenţii exprimându-şi implicit acordul în acest sens. Câştigătorii îşi vor exprima acest acord inclusiv în scris.

Cerinţe tehnice şi de compoziţie a portofoliilor de concurs:

• Fiecare portofoliu va cuprinde o propunere de logo pentru facultate. De preferinţă (dar nu obligatoriu) acesta va avea formă circulară şi trebuie să fie lizibil la dimensiunea de 80×80 pixeli.
  • Culorile folosite în realizarea logo-ului şi a celorlalte conceptele grafice: de preferinţă alb, negru, #004174 (se poate apela însă şi la alte culori).
  • Logo-ul va cuprinde obligatoriu fraza „Facultatea de Matematică şi Informatică” precum şi una din frazele „Universitatea Babeş-Bolyai” sau „UBB”.
  • Logo-ul va cuprinde obligatoriu simboluri din lumea matematicii şi a informaticii.
  • Fiecare portofoliu va include un favicon la dimensiunea de 16×16 pixeli. Acesta trebuie sa fie lizibil la această dimensiune şi conceptual înrudit cu propunerea pentru logo. Dată fiind dimensiunea redusă a favicon-ului, nu e obligatoriu ca acesta să cuprindă toate elementele de conţinut ale logo-ului.
  • Portofoliul va cuprinde un concept grafic pentru insigna facultăţii, pe baza aceloraşi simboluri din logo şi a frazelor „FMI” şi „UBB Cluj-Napoca”, dimensiune maximă 20×20 mm, 300 dpi, formă pătrată sau circulară.
  • Portofoliile pot cuprinde de asemenea concepte grafice unitare pentru: flyere de promovare a facultăţii, cărţi de vizită, foi de antet, etc.
  • Conceptul grafic propus trebuie să fie original.
  • Toate materialele trimise vor fi concepute ca fişiere PNG cu transparenţă, la rezoluţie cât mai mare şi de preferinţă şi într-un format vectorial (PSD, CDR, SVG, etc).

Exemple de logo-uri folosite în prezent sau în trecut de Facultatea de Matematică şi Informatică, Universitatea Babeş-Bolyai sau de alte prestigioase instituţii de învăţământ superior:

Harvard
Alte exemple: