A Matematika és Informatika Kar Kari Tanácsának Határozata az egyetemi záróvizsga és magiszteri vizsga megszervezésére és lebonyolítására vonatkozó vizsgamódszertanról, 2022. június-júliusi/szeptemberi vizsgaidőszak
Jóváhagyta a Kari Tanács 2021. november 23-án
Jelen módszertan a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Szenátusa által jóváhagyott, Az egyetemi záróvizsga és a magiszteri vizsga megszervezésére és lebonyolítására vonatkozó szabályzat mellékelte, és megfelel az utólagos módosításokkal és kiegészítésekkel újraközölt 1/2011-es számú Nemzeti oktatási törvény előírásainak, valamint az utólagos módosításokkal és kiegészítésekkel újraközölt, a felsőoktatási tanulmányokat lezáró vizsgák/diplomavizsgák és magiszteri vizsgák megszervezése keretmódszertanának jóváhagyására vonatkozó 6125/20.12.2016-os számú miniszteri Rendelet előírásainak, valamint a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Chartájának.
Minden egyetemi tanévben két záróvizsgára és két magiszteri vizsgára kerül sor június/júliusban és szeptemberben, ugyanazokkal a részvizsgákkal és vizsgatémákkal. A végzős hallgatók záróvizsgára és magiszteri vizsgára való beiratkozása a közzétett naptár szerint történik, a kari honlapon időben kifüggesztett módszertan alapján.
A szakdolgozatok és magiszteri dolgozatok elkészítése során figyelembe kell venni a szakdolgozatok, magiszteri dolgozatok és diplomamunkák megírására, szerkesztésére és megvédésére vonatkozó Útmutatóban, valamint a dolgozat hitelességének vállalásáról szóló mellékletben (5. melléklet) meghatározott követelményeket. A szakdolgozatot azon a nyelven kell megírni és megvédeni, amely szakon a hallgató tanulmányait folytatta, vagy egy nemzetközileg széles körben használt nyelven.
Valamennyi szakdolgozat/magiszteri dolgozat esetében hasonlósági tesztet kell végezni, a záróvizsgára való beiratkozáshoz szükséges hasonlósági küszöb 30%.
A sikeres záróvizsga/magiszteri vizsga átmenő jegye legkevesebb 6,00-os. Valamennyi vizsga eredménye megjelenik az AcademicInfo felületen az utolsó vizsgázó távozásától számított 48 órán belül.
A szakdolgozat/magiszteri dolgozat és az ezekhez tartozó alkalmazások (amennyiben van ilyen) szellemi tulajdonjogára és a szerzői jogokra vonatkozóan:
- a szellemi tulajdonjog a dolgozat szerzőjét illeti meg;
- az Egyetemnek joga van a dolgozatot részben vagy egészben sokszorosítani és nyilvánosan terjeszteni.
A karon kívüli szakemberekkel együttműködésben megvalósított dolgozatok esetében a hallgatóknak legkésőbb a dolgozat megvédési évének március 1-jéig be kell nyújtaniuk a 4. mellékletet annak az intézetnek a titkárságára, amelyhez az adott szak tartozik.
A. Záróvizsga
- A Matematika és Informatika Karon megszervezett záróvizsga a következőkből áll:
- 1. vizsga: alapismeretek és szakismeretek kiértékelése (szóbeli vizsga),
- 2. vizsga: a szakdolgozat bemutatása és megvédése (szóbeli vizsga).
- Mindkét vizsga átmenő jegye legalább 5,00-ös.
- A két vizsga eredménye nem fellebbezhető, mivel ezek szóbeli vizsgák.
- A záróvizsga végső átlagát a fent említett két részvizsga osztályzatának számtani középarányosa képezi.
1. vizsga:
- Az 1. vizsga a záróvizsgára való beiratkozás előtt 6 hónappal jóváhagyott és közzétett tematika alapján történik.
- A vizsgázóknak 30 perc áll rendelkezésükre, hogy válaszaikat kidolgozzák, és 15 perc arra, hogy a kidolgozott választ bemutassák.
- A kar dékánja tételbizottságot nevez ki (amely az intézetvezetők által kijelölt oktatókból áll). A kinevezett bizottság a vizsgatematika alapján elkészíti a vizsgatételeket és a hozzájuk tartozó javítókulcsot.
- A kar dékánja (az intézetvezetőkkel történő egyeztetés alapján) megfelelő számú oktatóból álló kiértékelő bizottságot nevez ki, az értékelés megvalósítása céljából.
- Minden tételt a kiértékelő bizottság két tagja értékel ki. A javítótanárok egy-egy egész számú osztályzattal minősítenek, oly módon, hogy a két kiértékelő által adott pontszámok közötti eltérés ne legyen nagyobb mint egy pont. A vizsgatétel érdemjegyét a javítótanárok által adott jegyek számtani középarányosa képezi. Az osztályozás az alábbiak szerint történik:
-
Matematika szakterület
- matematika szak: a három matematika tétel kidolgozására adott jegy számtani középarányosa (Algebra, Matematikai analízis, Geometria);
- informatikai-matematika szak: a matematika jegy 2/3-a + az informatika jegy 1/3-a. A matematika tétel kidolgozására adott jegyet a matematika szakon adott jegyhez hasonlóan számítják ki.
Informatika szakterület
- informatika szak: a három informatika tétel kidolgozására adott jegy számtani középarányosa (Algoritmika és programozás, Adatbázisok, Operációs rendszerek).
2. vizsga:
- A 2. vizsga a szakdolgozat bemutatásából és megvédéséből áll (szóbeli vizsga), amelynek során a dolgozat tartalmára vonatkozó kérdésekre is válaszolniuk kell a végzős hallgatóknak.
- A vizsgázóknak 15 perc áll rendelkezésükre, hogy dolgozatukat bemutassák, és 5 perc arra, hogy a bizottság kérdéseire válaszoljanak.
- A 2. vizsga esetében a vizsgáztató bizottság valamennyi tagja egész számú osztályzattal minősíti a végzős hallgatók teljesítményét, oly módon, hogy a kiértékelők által adott pontszámok közötti eltérés ne legyen nagyobb mint két pont. A vizsga végső osztályzatát az adott jegyek számtani középarányosa képezi. A vizsgáztató bizottság által használható javítókulcs az 1. mellékletben található. A vizsgáztató bizottság számára készült kiértékelő jegyzék a 2. mellékletben található.
- Amennyiben a témavezető nem tud megjelenni az általa irányított szakdolgozatok nyilvános védésén, kiértékelő véleményezést kell készítenie a dolgozatokról (a 3. mellékletben található minta alapján).
- A tanulmányzáró vizsga egy korábbi vizsgaidőszakában sikeresen letett részvizsga – a hallgató kérésére – elismertethető az aktuális záróvizsga során, amennyiben az adott részvizsga szerkezete és tartalma lényegesen nem változott. A részvizsga elismertetése a kari szintű bizottság hatáskörébe tartozik, a titkárságra benyújtott hallgatói kérvény alapján, a záróvizsgára való beiratkozási időszak kezdete előtt, a tanulmányzáró vizsgaidőszakra vonatkozó naptár szerint.
B. Magiszteri vizsga
- A Matematika és Informatika Karon megszervezett magiszteri vizsga a magiszteri dolgozat bemutatásából és megvédéséből áll (szóbeli vizsga). Ez a vizsga az elkészített dolgozat tematikájához kapcsolódó kérdéssorozatokat is tartalmaz.
- A vizsgázóknak 15 perc áll rendelkezésükre, hogy dolgozatukat bemutassák, és 5 perc arra, hogy a bizottság kérdéseire válaszoljanak.
- A vizsgáztató bizottság valamennyi tagja egész számú osztályzattal minősíti a magiszteri hallgatók teljesítményét, oly módon, hogy a kiértékelők által adott jegyek között nem lehet 2 pontnál nagyobb eltérés, és a magiszteri vizsga végleges osztályzatát az adott jegyek számtani középarányosa képezi. A javítókulcs részletei az 1. mellékletben, a kiértékelő jegyzék mintája a 2. mellékletben található.
- Amennyiben a témavezető nem tud részt venni az általa irányított magiszteri dolgozat nyilvános védésén, a dolgozatról kiértékelő véleményezést kell készítenie (a 3. mellékletben található minta alapján).
- A magiszteri dolgozat bemutatására és megvédésére adott jegy nem fellebbezhető, mivel ez szóbeli vizsga.
Megjegyzés: Jelen határozat módosulhat és kiegészülhet az országos vagy egyetemi szinten utólagosan megjelenő szabályozások függvényében.
Az alábbi dokumentumok ennek a módszertannak szerves részét képezik:
- Tematika az Alapismeretek és szakismeretek kiértékelése részvizsgához
- Útmutató a szakdolgozatok, magiszteri dolgozatok és diplomamunkák megírására, szerkesztésére és megvédésére vonatkozóan
- 1. melléklet – Javítókulcs
- 2. melléklet – A bizottság kiértékelő jegyzéke
- 3. melléklet – Témavezetői véleményezés
- 4. melléklet – Együttműködési egyezmény
- 5. melléklet – Eredetiségre vonatkozó nyilatkozat
Záróvizsga témák
- Informatika (román nyelven)
- Informatika (magyar nyelven)
- Informatika (angol nyelven) – (Computer Science, English version)
- Informatika (német nyelven) (Prüfungsthemen für die schriftliche Bachelor Prüfung)
- Informatikai-matematika (román nyelven)
- Informatikai-matematika (angol nyelven)
- Matematika (román nyelven)
- Informatikai-matematika (magyar nyelven)
- Matematika (magyar nyelven)