Studenții anul I nivel licență au posibilitatea să se înscrie în proiectul ROSE implementat la nivelul universității cu titlul Îmbunătățirea facilităților pentru studenți oferite prin Student Learning Hub (StudHub2 UBB) care vine în sprijinul acestora prin oferirea de workshop-uri și întâlniri de consiliere și orientare profesională pentru dezvoltarea de competențe cheie necesare unui succes academic. Aceste activități se vor desfășura atât în limba română cât și în limba maghiară.

Prin participarea în proiect, studenții au acces gratuit la spațiile aferente Centrului de Învățare STUDHUB (str. Republicii, nr. 42) și la următoarele Workshop-uri tematice organizate on-line:

• Strategii de scriere academică
  • Educație financiară
  • Stabilirea obiectivelor educaționale
  • Managementul emoțiilor în sesiune

De asemenea studenții care participă la cel puțin 3 workshop-uri vor primi diplomă de participare.

Înscrierea în proiect se face pe site-ul proiectului la studhub.centre.ubbcluj.ro. Tot aici se găsesc și informații despre formatori și orarul workshop-urilor.