Invitație – Studium Generale

Joi, 3 octombrie 2019, de la ora 16.00, în Sala Club a UBB, va demara Studium Generale, cu prezentarea colegilor de la Facultatea de Fizica.

Pentru  detalii privind misiunea și programul Studium Generale se poate accesa:

Sunt invitati sa participe cadrele didactice si studentii interesati de aspecte ale cercetarii multi- si trans-disciplinare.

Universitatea Babeș-Bolyai doreste astfel sa dea un semnal clar si serios pentru multi-/inter-/trans-disciplinaritate (marile finantari internationale vor merge in aceasta directie), pentru integrarea STEM+ la UBB (mare parte din finantarea europeana preconizata in exercitiul 2021-2027 va merge pe astfel de fundamente care duc la inovare) si pentru faptul ca vrem sa potentam la maximum potentialul UBB (in sensul de a fi o universitate, nu doar o suma de facultati).

Depinde de noi sa facem din acest demers un succes!

Prof. dr. Daniel David,
Prorector al UBB