Echipa UBB a castigat concursul ECN Sapientia 2009

La data de 25 aprilie 2009 a avut loc editia a patra a concursului ECN Sapientia. Echipa UBB, alcatuita din Marius Stroe, Razvan Jurca si Andrei Coman a reusit sa castige concursul intr-o confruntare de zile mari cu echipa Overloaded Photon Torpedo de la Universitatea ELTE din Budapesta, care la un moment dat ne conducea cu 4 probleme la 1.

In final echipa UBB a terminat concursul cu 6 probleme rezolvate din 9 posibile si cu un penalty de 1156 (din 0 posibile :P), urmat de ELTE cu 5 probleme rezolvate si penalty de 481, respectiv Sapientia cu 4 probleme rezolvate si penalty de 789.

Alte patru echipe din cele 21 participante au reusit sa rezolve un numar de probleme diferit de 0: Universitatea din Debretin, Colegiul National Papiu Ilarian, Grupul Scolar Electromures, respectiv inca o echipa de la Sapientia.

Ocupanta locului 2 la editia de anul trecut, echipa Universitatii Tehnice din Cluj-Napoca, n-a rezolvat nicio problema. La concurs a participat ca invitat special echipa Phoenix in componenta castigatoare din anul 2007 (cu nume Optimizers), care a rezolvat tot zero probleme.

Felicitari si rezultate asemanatoare si la concursul ACM de anul viitor! 🙂