A Matematika és Informatika Kar Kari Tanácsának Határozata az egyetemi záróvizsga és a magiszteri vizsga megszervezésére és lebonyolítására vonatkozó vizsgamódszertanról – 2016. júniusi vizsgaszesszió
Jóváhagyta a Kari Tanács 2012. november 27-én
Módosította a Kari Tanács 2013. december 10-én, 2015. november 24-én és 2016. február 22-én.
Jelen szabályzat a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Szenátusa által jóváhagyott, Az egyetemi záróvizsga és a magiszteri vizsga megszervezésére és lebonyolítására vonatkozó szabályzat mellékelte, és megfelel az 1/2011-es számú Nemzeti oktatási törvény és az Oktatási és Kutatási Minisztérium által 2016. január 27-én kiadott, a felsőoktatási tanulmányokat lezáró vizsgák/ diplomavizsgák és magiszteri vizsgák megszervezésének keretmódszertanára vonatkozó 3098. számú Rendelet, valamint a Babeş–Bolyai Tudományegyetem BBTE) Chartája előírásainak.
Záróvizsga
- A Matematika és Informatika Karon megszervezett záróvizsga a következőkből áll:
- 1. vizsga: Alapismeretek és szakismeretek kiértékelése: írásbeli vizsga
- 2. vizsga: A szakdolgozat bemutatása és megvédése: szóbeli vizsga.
- Az Alapismeretek és szakismeretek kiértékelése írásbeli vizsgára az alábbi tematika szerint kerül sor:
- Matematika szakterület
- Matematika szak
- Algebra (4 téma)
- Matematikai analízis (4 téma)
- Geometria (4 téma)
- Informatikai-matematika szak
- Algebra (3 téma)
- Matematikai analízis (3 téma)
- Geometria (2 téma)
- Algoritmika és programozás (4 téma)
- Matematika szak
- Informatika szakterület
- Algoritmika és programozás (6 téma)
- Adatbázisok (3 téma)
- Operációs rendszerek (3 téma)
- Matematika szakterület
- Az intézetvezető – az illető tantárgyak felelőseivel egyeztetve –, valamennyi téma esetében a konkrét témákat tartalmazó részletes listát készít (az adott szakterület alapvető elméleti kereteinek és eredményeinek, valamint a kapcsolódó bibliográfiának a feltüntetésével), és 3 versenyfeladatot javasol.
- Az Alapismeretek és szakismeretek kiértékelése írásbeli vizsgára a kar dékánja szakterületenként egy-egy Curriculum bizottságot nevez ki: matematikából, illetve informatikából. A 12 témából álló vizsgatematika figyelembevételével a kinevezett bizottság elkészíti a vizsgatételeket (szakterületenként egységes tétel) és a megfelelő javítókulcsot. A szakterületek szerinti tematikát az I. számú Mellékletben közöljük.
- A záróvizsgára a kar dékánja – az intézetvezetőkkel történő előzetes egyeztetés alapján –, minden szakterület és tagozat (magyar, román, angol és német) esetében 5–11 főállású oktatóból álló kiértékelő bizottságot nevez ki. Ehhez hasonlóan, az intézetvezetők javaslatára a dékán egy fellebbezési bizottságot is kinevez, amelynek a kezdeti kiértékelést végző oktatók nem lehetnek tagjai. Újrajavítás esetén az eredeti jegy akkor módosul, ha kizárólag 0.50 pontnál nagyobb eltérés van a dolgozatra kapott eredeti jegy, valamint az újrajavítás után kapott jegy között. Ez alól kivételt képeznek az 5.00 alatti és a 9.50 feletti minősítések, ilyen esetekben ugyanis a dolgozatra kapott végső minősítés az újrajavítás jegye lesz.
- Valamennyi végzős hallgató írásbeli vizsgát tesz az Alapismeretek és szakismeretek kiértékelése során annak a szakterületnek a tematikájából, amelyhez az elvégzett szak tartozik. Az informatikai-matematika szak esetében külön tételt készít a bizottság. Az írásbeli vizsga időtartama 3 óra. Az írásbeli vizsga átmenő jegye legkevesebb 5,00-ös.
- A szakdolgozat bemutatása és megvédése során az elkészített dolgozat tartalmára vonatkozó kérdéseket is feltehetnek a végzős hallgatóknak. A szakdolgozat megírására, szerkesztésére és megvédésére vonatkozó követelmények a II. Mellékletben szerepelnek.
- Az 1. vizsga esetében (írásbeli vizsga) a dolgozat valamennyi tételét a kiértékelő bizottság két tagja javítja ki. A vizsgatétel kidolgozásának érdemjegyét a javítótanárok által adott jegyek számtani középarányosa képezi (azzal a feltétellel, hogy a jegyek közötti eltérés nem lehet nagyobb mint 1 pont, – ellenkező esetben az adott tétel megoldását egy harmadik oktatónak is újra kell javítania). Az írásbeli záróvizsga végleges osztályozása az alábbiak szerint történik:
Matematika szakterület- matematika szak: a három matematika tétel kidolgozására adott jegyek számtani középarányosa (Algebra, Matematikai analízis, Geometria);
- informatikai-matematika szak: a matematika és informatika tételek kidolgozására kapott jegyek súlyozott átlaga, az alábbi képlet szerint: a matematika jegy 2/3-a + az informatika jegy 1/3-a. A matematika tétel kidolgozására kapott jegyet a matematika tételekre (Algebra, Matematikai analízis, Geometria) kapott jegyek számtani középarányosaként számítják ki.
Informatika szakterület
- informatika szak: a három informatika tétel kidolgozására adott jegyek számtani középarányosa (Algoritmika és programozás, Adatbázisok, Operációs rendszerek).
- A 2. vizsga esetében (szóbeli vizsga) a vizsgáztató bizottság valamennyi tagja egész számú osztályzattal minősíti a végzős hallgatók teljesítményét. A vizsga végső osztályzatát pedig az adott jegyek számtani középarányosa képezi. A vizsgáztató bizottság számára készített kiértékelő jegyzéket jelen bejegyzés III. Mellékletében lehet megtekinteni.
- A szakdolgozat elkészítése során és leadásakor figyelembe kell venni a megírásra, megszerkesztésre és megvédésre vonatkozó követelményeket, amelyek a II. Mellékletben szerepelnek. Ezenkívül a 6., 6 bis és a 7. Mellékleteket is ki kell tölteni, amelyek alapján a szerző saját felelősségére nyilatkozik a szakdolgozat eredetiségéről, és szerzői jogi nyilatkozatot tesz, az intellektuális tulajdon és a bizalmasság szabályainak betartásával.
- A záróvizsga végső átlagát a fent említett két részvizsga osztályzatának számtani középarányosa képezi. A sikeres záróvizsga átmenő átlaga legkevesebb 6,00.
- Az egyetemi tanév II. félévének kezdetéig a fenti szakterületek intézeteinek munkaközössége folyamatosan aktualizálja és nyilvánossá teszi a záróvizsga előkészítéséhez szükséges segédanyagokat (elmélet, alkalmazások, megoldott feladatok, javasolt feladatok).
Magiszteri vizsga
- A Matematika és Informatika Karon megszervezett magiszteri vizsga a magiszteri dolgozat bemutatásából és megvédéséből áll (szóbeli vizsga). Ez a vizsga az elkészített dolgozat tematikájához kapcsolódó kérdéssorozatokat is tartalmazhat.
- A magiszteri vizsga megszervezésének és lebonyolításának módszertana, a dolgozat elkészítésének követelményei és a javítókulcsok az V. Mellékletben találhatóak.
- A magiszteri dolgozat témavezetőjének egy kiértékelő jelentést kell készítenie a dolgozatról (a IV. Mellékletben található minta szerint).
- A magiszteri dolgozat elkészítése során és leadásakor figyelembe kell venni a megírásra, megszerkesztésre és megvédésre vonatkozó követelményeket, amelyek a II. Mellékletben szerepelnek. Ezenkívül a 6., 6 bis és a 7. Mellékleteket is ki kell tölteni, amelyek alapján a szerző saját felelősségére nyilatkozik a szakdolgozat eredetiségéről, és szerzői jogi nyilatkozatot tesz, az intellektuális tulajdon és a bizalmasság szabályainak betartásával.
- A magiszteri vizsgára kijelölt bizottságok összetétele szakok szerint alakul annak érdekében, hogy az egyes szakokon elkészült valamennyi magiszteri dolgozat tematikáját lefedhesse.
- A vizsgáztató bizottság valamennyi tagja egész számú osztályzattal minősíti a magiszteri hallgatók teljesítményét, a magiszteri vizsga végleges osztályzatát pedig az adott jegyek számtani középarányosa képezi. A vizsgáztató bizottság számára készített kiértékelő jegyzéket jelen bejegyzés III. Mellékletében lehet megtekinteni.
- A magiszteri vizsga átmenő átlagjegye legkevesebb 6,00-os.
Megjegyzés: A szakdolgozat, diplomadolgozat és magiszteri dolgozat megírására, szerkesztésére és megvédésére vonatkozó követelmények a II. Mellékletben szerepelnek.
I. Melléklet – Záróvizsga témák
- Informatika (román nyelven)
- Informatikai-matematika (román nyelven)
- Matematika (román nyelven)
- Informatika (magyar nyelven)
- Informatikai-matematika (magyar nyelven)
- Matematika (magyar nyelven)
- Informatika (angol nyelven) – (Computer Science, English version)
II. Melléklet
- A szakdolgozat, diplomadolgozat és magiszteri dolgozat megírására, szerkesztésére és megvédésére vonatkozó követelmények
- A szakdolgozat borítója
- A magiszteri dolgozat borítója
III. Melléklet
IV. Melléklet
V. Melléklet
- A magiszteri vizsga megszervezésének és lebonyolításának módszertana
- A magiszteri dolgozat elkészítésére vonatkozó követelmények
- Javítókulcs az informatika magiszteri dolgozatok bemutatását és megvédését elbíráló bizottság számára
- Javítókulcs a matematika magiszteri dolgozatok bemutatását és megvédését elbíráló bizottság számára
VI. Melléklet
- A szakdolgozat vagy magiszteri dolgozat eredetiségére vonatkozó saját felelősségű nyilatkozat
- Szellemi tulajdon
VII. Melléklet