ECN Sapientia 2010Echipa Facultăţii de Matematică şi Informatică cucereşte pentru a treia oară consecutiv locul I la concursul internaţional de programare ECN Sapientia, după ce reprezentaţii noştri au reuşit aceeaşi performanţă remarcabilă şi la ediţiile din 2009 şi 2008.

La ediţia din acest an, desfăşurată la data de 8 mai, echipa facultăţii noastre s-a impus clar cu 7 probleme rezolvate, următoarea clasată, echipa Universităţii Tehnice rezolvând doar 5 probleme. Pe locurile 3 şi 4 s-a clasat echipa universităţii Eötvös Loránd din Budapesta, respectiv echipa universităţii din Debrecen.

Echipa facultăţii noastre, denumită generic qwerty a fost alcătuită din Andrei Puni, Razvan Jurca şi Szasz Robert fiind îndrumată de colegul nostru Patcas Csaba. Felicitări câştigătorilor şi aşteptăm performanţe similare şi la ediţiile viitoare!