Echipa Facultăţii de Matematică şi Informatică cucereşte locul I la Sapientia-ECN Programming Contest, ediţia 2008

La data de 19 aprilie, a avut loc la Târgu Mureş ediţia de anul acesta a Sapientia-ECN Programming Contest. La finalul concursului cu o participare selectă internaţională, echipa facultăţii noastre şi-a adjudecat locul I la luptă strânsă cu echipa Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca, ambele cu 8 probleme rezolvate. În final, echipa noastră şi-a adjudecat locul I datorită unui penalty time mai mic. Pe locurile trei şi patru s-au clasat echipele Facultăţilor de Informatică ale universităţii Eötvös Loránd din Budapesta şi respectiv Debrecen.

Prin clasarea de anul acesta, se continuă tradiţia performanţelor deosebite obţinute de către reprezentanţii noştri la acest concurs, anul trecut echipele Facultăţii de Matematică şi Informatică obţinând locurile II si III.